۶۶۶۸۹۰۶۳ ( 021 )
با ما در ارتباط باشید
کمپرسور چیست؟ | کمپرسور هوا چیست؟ | کمپرسور هوای فشرده

کمپرسور چیست؟

مقدمه‌ای بر تعریف کمپرسور

کمپرسور چیست؟ در واقع کمپرسور را می‌توان یک دستگاه مکانیکی دانست که در حال حاضر فواید و کاربردهای بسیاری را در صنعت‌های مختلف دارد. برای پی بردن به این کاربرد٬ها ابتدا باید به پرسش ” کمپرسور چیست؟ ” پاسخ داده شود. تیم مشاوره شرکت هواکوب در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهند داد. 

از کمپرسورها در صنایع مختلفی همچون پزشکی گرفته تا کارخانه‌های متعدد و همچنین لوازم خانگی در ابعاد کوچکتر استفاده می‌شود. در واقع این ماشین مکانیکی وظیفه فشرده سازی گاز یا مایعات را بر عهده داشته و ای وظیفه به این شکل انجام می‌شود که با تامین انرژی و تبدیل آن به انرژی مکانیکی، گاز را با سرعت زیادی به داخل خود کشیده و سپس آن را فشرده می‌کند. 

در اثر این فرآیند گاز که به داخل کشیده می‌شود افزایش دما خواهد داشت که برای این منظور نیز از سیستم‌های خنک کننده بخصوصی بسته به نوع کمپرسور استفاده می‌شود. با استفاده از این خنک کننده دمای گاز و یا مایع فشرده شده در کمپرسور به حالت اولیه باز می‌گردد. این مقاله که توسط متخصصین شرکت هواکوب سپنتا معتبرترین نمایندگی فروش و تعمیرات کمپرسور در تهران گردآوری شده است تعریفی جامع را درباره کمپرسور و انواع آن و همچنین کاربرد آن در صنعت در اختیار شما خواهد گذاشت. مواردی که در این مقاله بررسی خواهد شد، به شرح زیر می‌باشد. 

  • کمپرسور هوا چیست؟
  • کمپرسور هوای فشرده چیست؟
  • انواع کمپرسورها کدام هستند؟ 

متخصصان ما در شرکت هواکوب سپنتا همواره آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی و پاسخگویی به سوالات شما در زمینه فروش و تعمیرات کمپرسور هستند؛ از این رو می‌توانید با مراجعه به بخش مشاوره وبسایت هواکوب نسبت به اطلاعا از خدمات تعمیرات کمپرسور هوا در انواع مختلف آگاهی حاصل کنید.

کمپرسور هوای فشرده چیست؟

همانطور که گفته شد کمپرسور این روزها نقش مهمی در زندگی روزمره و صنعت‌های مختلف کشور دارند. کمپرسور هوا در قسمت‌های مختلفی از صنایع همچون پتروشیمی، معدن، خودروسازی گرفته تا صنایع حمل و نقل و حتی صنایع دفاعی نیز نقش پر رنگی را ایفا می‌کنند. 

کمپرسور یخچال | کمپرسور چیست؟ | کمپرسور هوا چیست؟ | کمپرسور هوای فشرده

اگر کمی دقت کنید مشاهده خواهید کرد که حتی درون برخی از وسایل خانگی نیز از کمپرسور هوای فشرده استفاده می‌شود. یکی از این لوازم خانگی یخچال‌ها هستند؛ پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با کمپرسور به کار رفته در وسایل خانگی به مقاله ” کمپرسور یخچال ” وب‌سیات هواکوب مراجعه کنید. 

کمپرسور هوا که خود نوعی از کمپرسور‌های موجود و مورد استفاده در صنعت می‌باشد انواع مختلفی داشته؛ ما در مطلب کمپرسور چیست؟ از انواع کمپرسور هوای فشرده ، نحوه دسته بندی و کاربرد‌های آن برای شما صحبت خواهیم کرد. 

کاربرد‌های کمپرسور هوای فشرده

کمپرسور هوا این روزها بخشی از زندگی ما شده است و هر کدام با کاربردی خاص در این زندگی دیده می‌شوند؛ هر چه از مثال کمپرسور هوای فشرده در زندگی بگوئیم کم گفته ایم! برای مثال حتی پمپ آب آکواریم شما نیز نوعی کمپرسور هوای فشرده می‌باشد. 

کمپرسور هوای فشرده عملکردی به نسبت ساده داشته به این صورت که هوا را با فشار مشخصی که متخصصین می‌بایست آن را تنظیم کنند به درون کمپرسور هوا فشرده کشیده شده و پس از اینکه متراکم می‌شود با سرعت بالا و فشار زیادی از سوی دیگر خارج می‌شود. همانطور که در قسمت قبل گفتیم این عمل فشرده شدن باعث بالا رفتن دمای کمپرسور هوا شده که به همین جهت از سیستم‌های خنک کننده در کمپرسور هوای فشرده استفاده می‌شود. 

پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که کمپرسور هوای شما چه در صنعت و چه در منزل دچار مشکلی شد با مراجعه به بخش خدمات شرکت هواکوب و مطالعه بخش ” تعمیرات کمپرسور ” از خدمات این شرکت استفاده کنید.

انواع کمپرسور هوای فشرده

خب با گذر از تعریف کمپرسور هوای فشرده و معرفی کاربردهای آن برای پاسخ به پرسش ” کمپرسور چیست؟ ” بهتر است کمی در مورد انواع آن نیز صحبت کنیم. گفتیم که خود کمپرسور هوای فشرده انواع مختلفی دارد که می‌توان آن‌ها را بر اساس شکل ظاهری، عملکرد و نوع انتقال انرژی بررسی کرد.

پیشنهاد میکنیم قبل از هر گونه اقدامی با مراجعه به بخش کمپرسور هوا هواکوب در وب‌سایت ما انواع کمپرسور هوای موجود را مشاهده کرده و ویژگی هر یک را مطالعه کنید تا موارد گفته شده در این مقاله و مقاله ” انواع کمپرسور ” را بیشتر درک کنید. 

ما در این مقاله تنها هبه بررسی انواع کمپرسور هوا از نظر ظاهری خواهیم پرداخت و مطالب تکمیلی درباره انواع کمپرسور را در مقاله مربوطه ارائه خواهیم داد. 

انواع کمپرسور هوا بر اساس شکل ظاهری

بهتر است قبل از اینکه از عملکرد و نوع انتقال انرژی که در مقاله‌ای جداگانه مورد بررسی قرار می‌گیرد صحبت کنیم، با شکل ظاهری کمپرسور هوای فشرده آشنا شویم و ببینیم این کمپرسورها در چه شکل‌های وجود دارند. 

کمپرسور هوای استوانه‌ای

این نوع کمپرسور شکل استوانه‌ای داشته و بیشتر مورد استفاده در کارگاه‌ها می‌باشد؛ کمپرسور هوای استوانه‌ای با ظرفیت یک تا شش گالنی از جمله کمپرسور‌هایی است که نیازی به روغن کاری ندارد. برای روغن کاری کمپرسور می‌توانید به بخش درخواست مشاوره مراجعه کنید. 

  • کمپرسور هوای پنکیکی

این مدل که ارزان ترین مدل کمپرسور‌های هوای موجود در بازار می‌باشند ظرفیت مشابه کمپرسور هوای استوانه‌ای داشته و با توانی محدود  برای کارهای کوچک و جمع و جور بسیار ایده‌آل هستند. نگهداری این دستگاه به دلیل فضای کمی که می‌گیرد و همچنین عدم نیاز به روغن کاری بسیار آسان و بدون درد سر می‌باشد. 

  • کمپرسور هوای دو مخزنه

از آنجایی که این کمپرسور ها نسبت به دو نوع قبلی بزرگتر بوده و از سیستم پیشرفته تری استفاده می‌کنند توانایی شارژ و راه اندازی ابزارهایی مثل میخ‌کوب‌ها، اسپری‌ها و منگنه‌های بزرگ کارگاهی را دارند. ظرفیت هوای مخزن این مدل حداقل دو برابر مدل٬های قبلی می‌باشد. 

  • کمپرسور هوای ثابت و قابل حمل

همانطور که از نام کمپرسور هوای ثابت مشخص است بیشتر مناسب مشاغلی می‌باشد که نیاز به جابجایی‌های متعدد ندارد. درباره این کمپرسور‌ها باید گفت که  قدرت بیشتری دارند و طبیعتا نسبت به مدل‌های دیگر سنگین‌تر هستند. 

اما در کنار انواع مختلف کمپرسور هوا کمپرسور‌هایی نیز هستند که قابلیت حمل و جابجایی‌های زیادی را دارند. این مدل از کمپرسور هوای فشرده میان کاربران حرفه‌ای بسیار محبوب می‌باشد. برای مثال برخی از نجارها نیاز به کمپرسور هوای فشرده با توان بالایی دارند و شغل آنها ایجاب می‌کند تا بتوانند این دستگاه را با خود حمل کنند. 

سخن پایانی 

در انتخاب و خرید کمپرسور داشتن اطلاعات و شناخت کافی لازمه کار است و ما در شرکت هواکوب سعی کردیم تا اطلاعاتی را درباره کمپرسور هوا فشرده در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه قصد خرید کمپرسور در انواع مختلف را دارید می‌توانید با متخصصان ما در تماس باشید و با در نظر گرفتن شرایط کاری، مقدار بودجه و توان مورد نیاز از آنها بخواهید تا دستگاه مورد نظرتان را به شما معرفی کنند. 

به عنوان راهنمایی آخر باید گفت که کمپرسور‌های کوچک تر معمولا برای کارهای سبکی مثل راه‌اندازی منگنه‌کوبها، رنگ‌پاش‌ها و ابزارهایی از این دست مناسب بوده و قیمت کمی هم دارند. از طرف دیگر کمپرسورهای بزرگ‌تر قیمت و توان بیشتری دارند و در کارهای تخصصی‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید تمامی این کمپرسور ها را از بخش فروش کمپرسور هوا هواکوب تهییه کنید.

پاسخی بگذارید

دیدگاه

*