۶۶۶۸۹۰۶۳ ( 021 )
با ما در ارتباط باشید

روغن کمپرسور و کاربرد آن

مقدمه‌ای بر روغن کمپرسور

روغن کمپرسور به عنوان یکی از قطعات کمپرسور و نیازهای این موتور مکانیکی در انواع مختلف آن شناخته می‌شود. کمپرسور هوا که در انواع مختلف با کاربردهای متفاوت در صنعت وجود دارد می‌تواند با روغن و یا بدون روغن کمپرسور کار کند. اما دلیل استفاده از روغن کمپرسور در برخی از این انواع موضوع مورد بحث متخصصان نمایندگی فروش و تعمیرات کمپرسور هواکوب می‌باشد.

در این مقاله کوتاه با بررسی موارد زیر اطلاعاتی را درباره این فرآورده در انواع مختلف آن به شما خواهیم داد. پیش از این پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به مقالهانواع کمپرسور در وبسایت هواکوب به خوبی انواع این ماشین‌های مکانیکی را بشناسید! در این مقاله به موارد زیر پرداخته خواهد شد. 

 • فلسفه و دلیل استفاده از انواع روغن کمپرسور
 • کاربرد انواع روغن کمپرسور هوا چیست ؟
 • بررسی ویژگی‌های عمومی برای خرید روغن کمپرسور مناسب
 • بررسی شاخص‌های شیمیایی و فیزیکی روغن کمپرسور مناسب 
 • معرفی انواع روغن کمپرسور هوا
 • آموزشی کوتاه درباره تعویض روغن کمپرسور
 • بررسی روغن کمپرسور در انواع پیستونی آن

متخصصان ما در شرکت هواکوب سپنتا همواره آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی و پاسخگویی به سوالات شما در زمینه فروش و تعمیرات کمپرسور هستند؛ از این رو می‌توانید با مراجعه به بخش مشاوره وبسایت هواکوب نسبت به اطلاع از خدمات تعمیرات کمپرسور هوا در انواع مختلف آگاهی حاصل کنید.

روغن کمپرسور | انواع روغن کمپرسور | نقش روغن کمپرسور

چرا از روغن در کمپرسور استفاده می‌شود ؟

این فرآورده از قطعات کمپرسور فلسفه ساده و در عین حال مهمی برای استفاده داشته است. همانطور که می‌دانید یک کمپرسور از قطعات مکانیکی متصل بهم و متفاوتی تشکیل شده است که نتیجه درگیری و حرکت این قطعات فشار حاصل را تولید می‌کند. اتصال و چرخش پیوسته به هم در این قطعات در نهایت می‌تواند باعث ساییدگی و خوردگی در قطعات شود ! بنابراین برای جلوگیری از این موضوع از روغن در کمپرسور استفاده می‌شود. 

استفاده از انواع روغن کمپرسور باعث راونکاری قطعات و نرم کار کردن آنها خواهد شد. در واقع نقش روغن کمپرسور به عنوان یک بخش از این ماشین حفاظت دربرابر از بین رفتن قطعات می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به بخش قطعات کمپرسور وبسایت هواکوب نسبت به سفارش هریک از آنها اقدام کنید.

وظیفه روغن در کمپرسور چیست ؟

در کمپرسورهای مختلفی از روغن استفاده می‌شود؛ برای نمونه کمپرسورهای پیستونی و اسکرو در انواع مختلف آن اکثرا از این فرآورده صنعتی استفاده می‌شود. نقش روغن کمپرسور به دو عامل مهم و اصلی بر می‌گردد که در این قسمت از مقاله هواکوب به آن می‌پردازیم. 

در بدنه یک کمپرسور همواره از آلیاژهای محترک و ثابتی استفاده شده است که حرکت هر یک از آنها علی رغم ایجاد اصطکاک ناشی از برخورد با یکدیگر، گرما نیز تولید می‌کنند و باعث بالارفتن دما در داخل بدنه کمپرسور خواهند شد. در واقع وظیفه این قطعه کنترل و جلوگیری از افزایش این دو عامل که به مرور زمان می‌تواند به تخریب قطعات و کل کمپرسور منجرب شود، می‌باشد. 

در واقع نخستین نقش روغن کمپرسور هوا در یک کمپرسور ایجاد روان کاری مورد نیاز برای کاهش اصطکاک و همچنین جذب گرمای تولید شده و کنترل دمای داخل محفظه از این طریق می‌باشد. این دو مورد را می‌توان از اصلی ترین انواع وظیفه روغن کمپرسور دانست؛ با این حال امروز انواع روغن کمپرسور بسیار زیاد می‌باشد که هریک کاربردها و وظایف دیگری را نیز شامل می‌شوند. 

ویژگی روغن کمپرسور مناسب

برای بررسی این مورد نمی‌توان از موارد یکسانی در همه کمپرسور‌ها نام برد و ویژگی‌های مشخصی را در تمام انواع آن معرفی کرد! علت این مورد تفاوت در نوع کمپرسور، ظرفیت کمپرسور و سیالی که قصد فشرده سازی آن را در سیستم داریم می‌باشد. به همین منظور برای خرید روغن مناسب برای کمپرسور می‌بایست موارد متعددی را در نظر بگیرید. 

متخصصان ما در نمایندگی فروش و تعمیرات کمپرسور هواکوب مهم‌ترین مواردی را که می‌بایست برای خرید ر.غن کمپرسور مناسب بررسی شود برای شما عزیزان آورده‌اند. بنابراین برای خرید انواع روغن کمپرسور مناسب می‌بایست موارد زیر را بررسی کنید.

 • یک روغن مناسب کمپرسور باید دما را در حد معینی حفظ کند.
 • انجام روانکاری مناسب قطعات کمپرسور دیگر نقش روغن کمپرسور مناسب می‌باشد. 
 • حفاظت در برابر خوردگی قطعات عامل دیگری در خرید نوع مناسب می‌باشد. 
 • یک فرآورده مناسب نباید با سیال کمپرسور وارد واکنش شیمیایی شود. 
 • فرآورده مناسب نباید به مرور زمان خاصیت خود را از دست دهد. 
 • اگر از کمپرسور در دماهای پایین استفاده می شود، خاصیت روان کنندگی خود را در دمای پایین حفظ کند.
 • روغن مناسب باید نقش خود را در فشار بالا نیز حفظ کند. 

شاخص‌های شیمیایی و فیزیکی روغن کمپرسور مناسب 

برای صحت نقش روغن کمپرسور و مناسب بودن آن بررسی موارد بالا به تنهایی کافی نمی‌باشد و شما باید شاخص‌های مختلفی که معمولا بر روی بسته این محصولات درج شده است را نیز بسته به نوع کمپرسور و نیاز خود بررسی کنید. این شاخص‌ها که در قالب عدد بر روی محصول نوشته شده‌اند، خواص فیزیکی و شیمیایی آن را نشان می‌دهند. ما در این بخش از مقاله نمایندگی فروش و تعمیر کمپرسور هواکوب به بررسی شاخص‌های فیزیکی و شیمیایی انواع روغن کمپرسور خواهیم پرداخت. 

 • ویسکوزینه شاخصی در ارتباط با روانکاری

گفتیم مهم‎ترین وظیفه روغن کمپرسور روانکاری قطعات مختلف و درگیر با یکدیگر در این ماشین مکانیکی می‌باشد. ویسکوزینه که یکی از شاخص‌های فیزیکی این محصول محسوب می‌شود، وظیفه تعیین مقاومت سیال در برابر حرکت، تغییر شکل و روابط بین مولکولی را بر عهده دارد. 

 • نقطه ریزش دما و سیال 

دمایی که سیال کمپرسور در حالت عادی تمایل به جاری شدن به نمایش می‌گذارد به نقطه ریزش دما معروف بوده؛ در واقع نقطۀ ریزش سیال برای انتخاب روغن، در محیط های سرد اهمیت پیدا می کند.

 

روغن کمپرسور | انواع روغن کمپرسور | نقش روغن کمپرسور

 

 • شاخص فشار بخار سیال

یکی دیگر از شاخص‌های فیزیکی شاخص فشاری است که که سیال پس از رسیدن به این نقطه، اگر گرمای بیشتری جذب کند، شروع به تبخیر می کند. در خرید یک روغن مناسب برای انواع کمپرسور حتما به این عدد دقت کنید چرا که اگر دما و فشار کمپرسور از حد مجاز این روغن بالاتر برود باعث تبخیر آن خواهد شد و در نتیجه تبخیر روغن به خشک شدگی قطعات، ایجاد اصطکاک و رسیدن آسیب به ساختمان کمپرسور می گردد.

 • نقطه احتراق سیال، شاخص نهایی

از آنجایی که روغن خاصیت آتش گرفت را دارد باید به این نکته توجه شود که در صورت رسیدن دمای سیال در مجاورت هوا به دمای احتراق، می‌تواند منجرب به آتش گرفتن روغن شود. جرقه ئ اکسیژن لازمه آتش گرفتن این محصول می‌باشد. برای جلوگیری از احتراق این محصولتوجه کنید که عدد نقطه احتراق روی محصول بالاتر از دمای ایجاد شده در محصول باشد. 

 • معرفی انواع روغن در کمپرسور

امروزه انواع روغن کمپرسور‌های متعددی در بازار اراُه می‌شود و دلیل این تنوع، تنوع در انواع کمپرسور‌ها و نیاز‌های متفاوت آن‌ها به روغن می‌باشد. همانطور که پیشتر گفته شد بجای پرداخت به موضوع انواع روغن کمپرسور بهتر است برای خرید این فرآورده، خواص فیزیکی و شیمیایی آن را چک کرده و با شرایط داخلی کمپرسور مقایسه نمود.

برای پاسخ به این پرسش که روغن کمپرسور در چند نوع است ؟ می‌توان گفت همه‌ی این محصولات از دو بخش پایه اصلی و اجزای افزودنی تشکیل شده‌اند. بخش پایه در انواع روغن کمپرسور افزایش طول عمر و ظرفیت حرارتی در کنار بهبود بخشیدن به عملکرد روانکاری روغن کمپرسور می‌باشد. شما می‌توانید برای بررسی انواع روغن کمپرسور اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

برای خرید روغن کمپرسور مناسب و کسب اطلاعات در رابطه با این محصول که از قطعات کمپرسور محسوب می‌شود بهتر است  از اطلاعات خود کمپرسور و نظر سازندۀ آن کمک بگیرید؛ همچنین اگر نیاز به انتخاب یک روغن مناسب در کوتاه ترین زمان ممکن را دارید می‌توانید با مشاوران ما در نمایندگی فروش و تعمیرات کمپرسور هواکوب در تماس باشید. 

خرید یک فرآمورده ناکارآمد و به طور کلی هر قطعه نامناسب دیگری باعث ایجاد خسارت‌های جبران ناپذیری به کمپرسور شما خواهد شد. یکی دیگر از موارد لازم به ذکر تعویض روغن در کمپرسور می‌باشد شما می‌توانید برای این منظور به مقاله ” تعویض روغن کمپرسور “ مراجعه کنید.

دیدگاه ها (2)

پاسخی بگذارید

دیدگاه

*